نامه ی سرگشاده به دادگاه بین الملل در خصوص وضعیت چهار فعال حقوق بشر ایرانی

با سلام به مسئولین همیشه در صحنه در دادگاه بین الملل

 


همانگونه که اخیرا کمیته ی گزارشگران و سندیکاهای اسرائیل و آلمان چندین راپورت ویژه را برای خانم کاترین آشتون (مسئول سیاست خارجه ی اتحادیه ی اروپا) و دبیرکل سازمان ملل متحد(بان . کی.مون) ارسال نمود در پیوست این گزارشات ناچار شدیم نامه ای سرگشاده را به دادگاه بین الملل در خصوص وضعیت مرگبار چهار فعال حقوق بشر در ایران وعراق وترکیه تنظیم نماییم که تلاش می شود تا آینده ای نزدیک متن انگلیسی وآلمانی وفرانسوی آن در آژانسهای بین المللی انتشار یابد.

متن نامه به شرح زیر است:


مسئو لین محترم وفعالین حقوق بشر در دادگاه بین الملل

بدون هیچ تردیدی رژیم سرکوبگر وناقض حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران روز به روز دامنه ی فشارهایش را برخانواده ی خبرنگاران وفعالین مطبوعاتی افزایش می دهدو بدون شک این گونه رفتارهای غیردموکراتیک تنها محدود به اینگونه طیفها نیستند ودیگر قشرهای ارزشمند جامعه ی ایران مانند فعالین کارگری – دانشجویی و وکلا وحتی اقلیتهای مذهبی هم تحت فشار رژیم ایران قرار دارند.

به همین جهت طی این نامه ی سرگشاده مراتب نقض حقوق چهار فعال حقوق بشر ایرانی در کشورهای ایران وعراق وترکیه به دادگاه بین الملل گزارش می شود و از این نهاد جهانی می خواهیم برای دفاع از این فعالین تلاش نمایند.

در خاتمه اضافه می کنیم که گزارشات جدیدی از وضعیت پناهندگان سیاسی وکارگری وفعالین دانشجویی ونیز اقلیتهای مذهبی ایرانی در خاک ترکیه به دست ما رسیده است که در آینده ای نزدیک با جزییات کامل در اختیار دادگاه بین الملل قرار خواهیم داد.

با نهایت تشکر

گزارشگران پناهجو در ترکیه

 

 

 

اسامی این چهار فعال حقوق بشر به شرح زیر است:

۱) خانم نسرین ستوده – ایران

ایشان از وکلای ارزشمند ایرانی هستند که به دلیل اعتراض به سیاستهای ناشفاف رژیم ایران ومساله ی نقض حقوق بشر در زندان جمهوری اسلامی به سر می برد ونه تنها حق وکالت از وی سلب شده است وبه سالها زندان محکوم شده است بلکه حتی اجازه ی تماس تلفنی با خانوده اش را ندارد و حق ملاقات با کودکانش از وی سلب شده است و به بیان ساده تر رژیم ایران ایشان را از ساده ترین حق هر انسانی در سده ی بیست ویک محروم نموده است

به همین جهت در رابطه با این شخصیت شناخته شده از دادگاه بین الملل می خواهیم دولت ایران را تحت فشار قرار داده وبرای آزادی نسرین ستوده اقدام نماید.

۲) دکتر بهمن توتونچی – عراق (شهر سلیمانیه)

ایشان از نویسندگان وپژوهشگران سرشناس کرد هستند که به دلیل فعالیتهای خبرنگاری به عنوان روزنامه نگار مستقل پس از نوشتن گزارشات ومطالبی علیه رژیم ایران در دفاع از فعالین حقوق بشر این کشور از سوی رژیم خود وخانواده وبستگان ایشان تحت فشار قرار داده می شوند ومورد تهدید مزدوران رژیم قرار می گیرند.پس از فشارهای پی در پی بر ایشان سرانجام ناچار می شوند که ایران را ترک کنند وخود را به دفتر کمیسیارای عالی سازمان ملل در عراق معرفی کنند تا از گزند عوامل رژیم در امان بمانند که متاسفانه گزارشات حاکی از آن است که عوامل رژیم در عراق هم در تلاشند تا امنیت این روزنامه نگار مستقل را به خطر بیندازند.

به همین جهت از داداگاه بین الملل می خواهیم مراتب نقض این روزنامه نگار را به اطلاع سازمان ملل متحد برساند و برای خروج اضطراری وی از خاورمیانه وانتقال به یک کشور آزاد ودموکراتیک اقدام نماید.

 

۳) محمد خدیری (مامدی) – ترکیه (شهر کوتاهیه)

محمد خدیری از فعالین حقوق بشردر استان آذربایجان غربی (سلماس) است که در حوزه ی زنان فعالیت می کند. این فعال حقوق بشر به شدت به مساله ی نقض حقوق زنان واستفاده ی ابزاری رژیم از زنان برای مصالح سیاسی وغیر سیاسی خود معترض بوده است وپس از فشارهای رژیم بر وی و خانواده اش سرانجام ناچار می شود ایران را ترک کند وخود را به دفتر سازمان ملل در ترکیه معرفی نماید تا از گزند رژیم در امان بماند.

محمد خدیری در ترکیه فعالیتهای خود را همسو با انجمن حمایت از پناهجویان ایرانی در ترکیه در دفاع از زنان وجامعه ی پناهجویی دنبال می کند وهم اکنون به عنوان یک فعال مطبوعاتی کارهای خود را در ترکیه دنبال می کندو از همکاران انجمن زنان در بند ورسانه های مرتبط به جنبش دموکراتیک یارسان است. این فعال حقوق بشر از معترضین به زندانی شده نسرین ستوده است و ترکیه هم همراستا با دیگر فعالین مطبوعاتی برای آزادی نسرین ستوده ودیگر زنان قربانی سیاستهای رژیم تلاشهای ارزشمندی انجام داده است.

به همین جهت در رابطه با این فعال حوزه ی زنان از دادگاه بین الملل می خواهیم مراتب مشکلات این پناهجوی ایرانی را به سازمان ملل متحد گوشزد کند و برای خروج اضطراری وی از ترکیه اقدام نماید.

 

۴)  شاهپور منبری – ترکیه (شهر نوشهیر)

شاهپور منبری از معترضین شدید به اعدام یوسف ندرخانی (کشیش مسیحی ایرانی) است و هم در ایران وهم در ترکیه فعالیتهای حقوق بشری ارزشمندی را انجام داده است. این پناهجوی مسیحی در ترکیه فعالیتهای حقوق بشری خود را با انجمن حمایت از پناهجویان ایرانی در ترکیه در دفاع از اقلیتهای مذهبی دنبال می کند واز وبلاگ نویسان فعالی است که در تلاش است با کار وبلاگ نویسی مشکلات مسیحیان ایرانی را به جامعه ی جهانی گوشزد کند. تا کنون تلاشهای منسجمی را در ترکیه برای ترویج راه مسیحیت وراه دوستی انجام داده است وقطعا به خاطر فعالیتهایش در دفاع از مسیحیان پناهجو در بازگشت به ایران دچار مشکل جدی (شکنجه و اعدام و … ) خواهد شد.

به همین جهت مراتب مشکلات این پناهجوی مسیحی ومعترض به اعدام یوسف ندرخانی به دادگاه بین الملل گزارش می شود و از مسئولین محترم این نهاد جهانی می خواهیم در دفاع از این فعال حقوق بشر تلاش نمایند وبه دفتر سازمان ملل متحد نامه یی بنویسند.

 

در گزارشات بعدی در رابطه با خانم خدیجه موهبتی (پناهجوی مسیحی در شهر نوشهیر ترکیه) گزارشاتی به کلیسای بین المللی امریکا نوشته خواهد شد که رونوشت آن برای دادگاه بین الملل ارسال خواهد شد.

اضافه می کنیم که خدیجه موهبتی نزدیک به پنج سال است در ترکیه هستند وبرای پناهجویان مسیحی کلیسای خانگی دایر کرده اند که مسیحیان فراوانی از این کلیسا برکت گرفته اند.

با سپاس فراوان

گزارشگران پناهجو در ترکیه

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s